• KONTAKT@KADRY-I-PLACE.PL

    +12 397 76 25

  • Kontakt

Kto może skorzystać z ZUS +?

Od lutego 2020 r. przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z tzw. ZUS+, który stanowi nowy model rozliczania składek na ubezpieczenie społeczne. Owe rozwiązanie jest kierowane do przedsiębiorców, którzy w poprzednim roku osiągnęli przychód poniżej 120 000 zł brutto. Otóż może on przynieść przedsiębiorcom wiele oszczędności.

Jak zapewne wielu z Państwa zdaje sobie sprawę, wysokość składek ZUS stanowi jedno z największych obciążeń w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. W związku z tym, wszelkiego rodzaju preferencyjne opcje rozliczania się ze składek, mogą cieszyć się sporą popularnością.

Podążając tym tropem, opracowano kolejne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy spełnią odgórnie narzucone wymogi – mowa o rozwiązaniu ZUS+.

W przypadku ZUS+ podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne będzie wyliczana na podstawie wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu, który został osiągnięty w poprzednim roku kalendarzowym.

Rozwiązanie ZUS+ jest kierowane do przedsiębiorców rozliczających się wg karty podatkowej, bądź ryczałtu ewidencjonowanego. W tych przypadkach jako dochód uznana będzie połowa przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, bądź połowa sprzedaży, która podlegała podatkowi VAT, aczkolwiek bez kwoty tego podatku.

Z opcji tej skorzystać mogą również osoby nieposiadające prawa do ulgi na start oraz do preferencyjnego ZUS-u. Otóż w sytuacji, kiedy przedsiębiorca ma możliwość skorzystania z owych ulg, powinien z nich skorzystać w pierwszej kolejności, gdyż będą dla niego korzystniejsze.

Warunkiem dla przedsiębiorcy do skorzystania z ZUS+ jest to, iż w poprzednim roku podatkowym prowadził działalność przez co najmniej 60 dni. Natomiast podstawa wymiaru składek nie może być niższa niż 30% wartości minimalnego wynagrodzenia, a także nie może przekroczyć 60%.

W razie pytań, zapraszamy do skorzystania z pomocy naszych doradców!

Kontakt