• KONTAKT@KADRY-I-PLACE.PL

    +12 397 76 25

  • Kontakt

Urlopy rodzicielskie pracownika – rodzaje

Prowadzenie własnej firmy wiąże się z wieloma obowiązkami natury formalnej, które nie są związane stricte z wykonywanym profilem działalności. Do takich zadań należą m.in. wszystkie sprawy księgowe oraz kadrowo-płacowe. Zatrudniając pracowników przedsiębiorcy muszą mieć na uwadze, iż osoby te oprócz obowiązków mają wiele praw np. prawo do urlopu. Rodzai urlopów jest wiele, a jedna z większych grup stanowią urlopy rodzicielskie.

Jakie są rodzaje urlopów rodzicielskich?

Z łatwością można wyróżnić 4 rodzaje urlopów należących do grupy urlopów rodzicielskich:

  • urlop macierzyński,
  • urlop rodzicielski,
  • urlop ojcowski,
  • urlop wychowawczy.

Warunki otrzymania i korzystania z danego urlopu wraz z terminami zostały ściśle określone w przepisach prawa. Z urlopów rodzicielskich mogą korzystać rodzice biologiczni lub adopcyjni dziecka zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania czy spółdzielczej umowy o pracę.

Adopcja dziecka, a prawo do urlopu rodzicielskiego

Pracownik, który adoptuje dziecko ma prawo do wykorzystania urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego. Urlop macierzyński można wykorzystać  do czasu ukończenia przez dziecko 7 lat w wymiarze np.  20 tygodni w przypadku 1 dziecka czy 31 tygodni przy dwójce dzieci. Z urlopu rodzicielskiego po wcześniejszym wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego można skorzystać w wymiarze 32 tygodni w w przypadku 1 dziecka lub 34 tygodnie przy adopcji dwojga lub więcej dzieci. Wniosek o urlop pracownik powinien złożyć w ciągu 21 dni od przyjęcia dziecka.

Kontakt