Pracodawca i pracownik w obliczu koronawirusa
Od kilku tygodni Polska oraz wiele innych krajów świata zmaga się z panującą epidemią wirusa SARS-CoV-2, potocznie znanym pod nazwą koronawirusa.
Obecna sytuacja w kraju ma mocny wpływ na przedsiębiorców i ich działalności. Na czas zagrożenia epidemiologicznego poleca się wszystkich pracodawcom, którzy mają taką możliwość, zlecenie pracy zdalnej.
Prawa pracodawcy:
- zlecenie tymczasowej pracy zdalnej,
- wysłanie pracownika na zaległy urlop wypoczynkowy, nawet bez jego zgody, jeśli urlop nie został wykorzystany do 30 września następnego roku kalendarzowego.
Obowiązki pracodawcy:
- zapewnienie odpowiedniej higieny pracy, jeśli odbywa się ona w stałym miejscu zatrudnienia,
- wypłacanie należnego wynagrodzenia, jeżeli zakład pracy zostaje zamknięty z powodu przeciwdziałania koronawirusowi, pomimo że przyczyną nie jest zawinienie pracodawcy.
Prawa pracownika:
- otrzymywanie wynagrodzenia, jeśli zakład pracy zostanie zamknięty, a pracownik był zdolny do wykonywania pracy,
- otrzymywanie zasiłku chorobowego, w przypadku zachorowania na wirusa,
- otrzymywanie zasiłku opiekuńczego, jeżeli z powodu zamknięcia szkół, żłobków i przedszkoli, pracownik musi podjąć opiekę nad dzieckiem,
- skorzystanie z możliwości pracy zdalnej,
- odmowa wyjazdu służbowego w miejsce objęte zagrożeniem epidemiologicznym.
Obowiązki pracownika:
- stosowanie się do poleceń przełożonego,
- poinformowanie pracodawcy o wcześniejszym pobycie w miejscu zagrożenia epidemią, który to może narażać zdrowie lub życie pozostałych współpracowników- za zatajenie tej informacji grozi odpowiedzialność karna.