• KONTAKT@KADRY-I-PLACE.PL

    +12 44 202 73

  • Kontakt

Kwota wolna od podatku

Kwota wolna od podatku jest elementem systemu podatkowego. To pewna ustalona kwota dochodu, która jeżeli nie zostanie przekroczona, to nie zaistnieje obowiązek zapłaty podatku dochodowego. Należy pamiętać, że obowiązuje ona od dochodu, czyli przychodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania. 

Aby skorzystać z kwoty wolnej od podatku podatnik musi opodatkowany być według skali podatkowej. Oznacza to, że przedsiębiorcy, których dochód w danym roku podatkowym wyniesie do określonej kwoty, nie będą musieli zapłacić podatku.

Od 2022 roku wraz z pojawieniem się Polskiego Ładu kwota wolna od podatku została podniesiona z 8 000 złotych do 30 000 złotych

Dodatkowo od stycznia zmienił się również I próg podatkowy, czyli limit dochodu w skali roku, który przypisane ma określone stawki podatku PIT. Wzrósł on z ok. 85 000 zł do 120 000 zł. Oznacza to, że nadwyżka zostanie opodatkowana stawką 17%.

Kiedy dochód podatnika przekroczył ten próg podatkowy, kolejny, czyli II próg podatkowy obowiązuje dla dochodu powyżej 120 000 zł i opodatkowana jest stawką 32%.

W wypadku małżeństw, które rozliczają się wspólnie, kwota wolna od podatku wynosi 60 000 złotych.

Kontakt