• KONTAKT@KADRY-I-PLACE.PL

    +12 44 202 73

  • Kontakt

Bonus dla zaszczepionych pracowników – czy to możliwe?

W celu zachęcenia pracowników do zaszczepienia się na COVID-19 coraz więcej pracodawców decyduje się na przyznanie bonusów finansowych oraz dni wolnych – czy to zgodne z obowiązującymi przepisami prawa?

Państwowa Inspekcja Pracy uznała, że przyznawanie dodatkowego dnia wolnego dla osób, które zdecydują się na szczepienie przeciw COVID-19 nie narusza przepisów o równym traktowaniu pracowników. Mówi o tym  art. 18(3)a par. 1 kodeksu pracy:

Pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony, zatrudnienie w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy” co oznacza, że jakiekolwiek nierówne traktowanie niewymienione w Kodeksie pracy można zaklasyfikować jako dyskryminację.

Warto podkreślić, że szczepienia nie są obowiązkowe i nie powinna być wywierana presja na pracownikach.